ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Petycja on-line dot. marynarzy
2020-05-25
ITF, razem z partnerami społecznymi, publikowała oświadczenia i notatki prasowe, udzielała w mediach wywiadów, wysyłała listy do ILO, IMO i innych agend ONZ, przygotowała 12-stopniowy plan, który został przekazany przez IMO do jego 174 Państw Członkowskich - wszystko po to aby utrzymać podmiany załóg.

W tym samym czasie wielu z naszych afiliantów, szczególnie afilianci dostarczający siły roboczej, podmioty stowarzyszone i afilianci państw portów, prowadziły stały dialog, mając poparcie ze strony marynarzy, z własnymi rządami w celu skłonienia ich do podjęcia działań i przyjęcia procedur umożliwiających podmiany załogi.

 

Jest pewien postęp ale jest on niewystarczający po tylu tygodniach blokad i ograniczeń. Wielu marynarzy jest już od kilku miesięcy na pokładzie i ich kontrakty się skończyły, niektórzy z nich są na statku ponad 12 miesięcy podczas gdy wielu innych zostało porzuconych na całym świecie bez możliwości powrotu do domu.

 

Wiemy jednak, że często potrzeba zbiorowej presji zewnętrznej aby skłonić rządy do reagowania i działania, dlatego też ITF postanawia powrócić do petycji on-line https://seafarersmatter.com/ . Wiemy, że sama petycja nie rozwiąże sytuacji ale będzie wyraźnym sygnałem dla rządów i ogółu społeczeństwa, że już wystarczy – zdrowie i dobre samopoczucie marynarzy ma znaczenie i mają oni prawo do bezpiecznego powrotu do domu a rządy i pracodawcy mają obowiązek zapewnić, że to zrobią.

 

Prosimy o podpisanie petycji !!!

 

 

T.L.

2020-08-04
OMK wystąpiła do współpracującej Kancelarii prawno - podatkowej z prośbą o przygotowanie opinii dot. obowiązku opłacania składek przez marynarza na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii.
2020-08-03
Informujemy, iż pomimo wstępnych obiekcji i dyskusji na temat porozumienia dotyczącego przeniesienia obowiązku ubezpieczenia społecznego z Norwegii do Polski dla polskich marynarzy zostało podpisane na pół roku, czyli do końca roku 2020.
2020-07-29
Welcome to the Family - T-shirt OMK, najnowsze logo.
2020-07-29
Wydaje się, że wszyscy zdają sobie sprawę z tej sytuacji: z powodu COVID-19 i ograniczeń w podróżowaniu marynarze na całym świecie mają trudności w zastąpieniu ich przez nowe załogi i repatriacji.
2020-07-29
Jedną z konsekwencji pandemii są trudności w przestrzeganiu, przez niektóre państwa, zobowiązań wobec marynarzy do ułatwiania udzielania im pomocy medycznej na lądzie. Taka sytuacja jest całkowicie nie do zaakceptowania przez ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców).
2020-07-28
Zapraszamy do skorzystania z wypoczynku w ośrodkach DOMS w Jarnołtówku, Spale i Zakopanem. Z bonem zapłacicie o 200 zł mniej za wszystkie usługi świadczone w ww. obiektach, a w szczególności wyżywienie, noclegi oraz strefę relaksu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Bądź na bieżąco
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski) i inne. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń. Zobacz z bliska życie marynarzy.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Składki członkowskie
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line