ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Solidarność z marynarzami birmańskimi
2021-02-15
ITF potępia wojskowy zamach stanu.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) w najostrzejszych słowach potępia próbę wojskowego przejęcia kruchej demokracji w Mjanma`rze, która ma obecnie miejsce. Głos światowych pracowników transportu również potwierdza jej niezłomne zaangażowanie i wsparcie dla birmańskiego związku stowarzyszonego IFOMS.

„To, co dzieje się w Birmie, powinno rozgniewać każdego związkowca na całym świecie. U podstaw związkowców leży demokracja: samostanowienie ludzi, by zabrać głos, stanąć razem i zbudować przyszłość według naszego wyboru. Zbirowie wojskowi, którzy plądrują demokrację w Mjanma`rze, uderzają w sedno naszych wartości i wolności związkowych i musimy im rzucić wyzwanie ”- powiedział prezydent ITF Paddy Crumlin.

„ITF jest bardzo zaniepokojona doniesieniami o czołgach na ulicach, wystrzeliwaniu kul oraz porwaniach studentów i liderów związkowych oraz działaczy. Bycie związkowcem nie jest przestępstwem, to podstawowe prawo człowieka ”.


Uwagi
    Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób można wspierać ludność Myanmaru i sprzymierzyć się z nim, można znaleźć we wspólnym oświadczeniu światowych związków zawodowych wzywającym związki na całym świecie do zwiększenia nacisku na rządy i korporacje w celu odizolowania junty wojskowej Birmy.
    Śledź IFOMS na Facebooku, aby otrzymywać najświeższe informacje.


O ITF:
Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) to demokratyczna federacja kierowana przez stowarzyszonych, uznawana za wiodącą światową władzę transportową. Z pasją walczymy o poprawę życia zawodowego; łącząc związki zawodowe ze 147 krajów w celu zapewnienia praw, równości i sprawiedliwości dla swoich członków.
Jesteśmy głosem prawie 20 milionów pracujących kobiet i mężczyzn w branży transportowej na całym świecie.

Więcej na: https://www.itfseafarers.org/en/news/itf-condemns-military-coup-solidarity-burmese-seafarers

R.R.

2021-04-12
Zarówno IMO jak i ITF uznają, iż szczepienia przeciwko covid 19 dla marynarzy mogą skutecznie rozwiązać kryzys panujący w podmianach załóg statków. Tym samym wzywają do priorytetowych szczepień naszej grupy zawodowej. Marynarskie Związki Zawodowe z Polski wielokrotnie wzywały zarówno Ministerstwo Gospodarki Morskiej jak i Premiera o włączenie polskich marynarzy do priorytetowych szczepień. Niestety polska administracja nie uznała, iż polscy marynarze powinny mieć taką możliwość.
2021-04-12
W świetle ostatnio zgłaszanych spraw przez marynarzy do OMK pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z MLC 2006, wszystkich marynarzy, armatorów, pośredników obowiązuje procedura składania i rozwiązywania skarg związanych z zatrudnieniem i pracą na statkach.
2021-04-01
" Czy statek się skurczył? " - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar zarejestrowanym na Fidżi 14 metrów krótszym niż w Kanadzie
2021-03-31
Informujemy, iż Krajowa Sekcja Morska podpisała nowy układ zbiorowy obowiązujący na promach Euroafryki. Główne zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami to między innymi implementacja porozumienia ws. zwiększenia stawek ubezpieczeniowych, usunięcie zapisów ograniczających, w niektórych sytuacjach, wypłatę odszkodowania w wyniku choroby lub wypadku na statku , przyspieszenie wypłat wynagrodzenia o 10 dni, zwiększenie puli dni świątecznych o Zielone Świątki, usunięcie tabeli kar finansowych, dostosowanie procedury składania skarg przez marynarzy do wymogów MLC oraz kilka innych zmian
2021-03-30
Organizacja Marynarzy Kontraktowych przyłączyła się do ponad 750 firm i organizacji wspierających i czynnie działających na rzecz marynarzy w okresie pandemii, terminowych podmian i ułatwień w przemieszczaniu się.
2021-03-26
Australijskie władze morskie zatrzymały dwa statki należące do kontrowersyjnego katarskiego przedsiębiorstwa żeglugowego za poważne naruszenia praw pracowniczych zaledwie kilka tygodni po tym, jak załoga innego statku należącego do Aswan Trading and Contractors została zmuszona do strajku głodowego u wybrzeży Kuwejtu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line