ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
ITF zabezpiecza zwolnienie załogi tankowca w Iranie
2021-02-22
Kilkunastu marynarzy z Korei Południowej, Birmy, Wietnamu i Indonezji kieruje się teraz do domu po tym, jak Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) i jej irański oddział pomogły pośredniczyć w ich uwolnieniu od władz irańskich.

Irańska Straż Rewolucyjna zajęła w cieśninie Ormuz tankowiec MT Hankuk Chemi pod banderą Korei Południowej w cieśninie Ormuz w dniu 4 stycznia 2021 r. W trakcie procesu zatrzymano pięciu marynarzy z Korei Południowej, 11 Birmańczyków, dwóch Wietnamczyków i dwóch indonezyjskich.

Z ITF skontaktowała się Federacja Koreańskiego Związku Marynarzy (FKSU), prosząc rodzinę ITF o solidarność i wsparcie dla zatrzymanych marynarzy.

ITF pomogła pośrednikowi w uwolnieniu marynarzy uwikłanych w wydarzenia dyplomatyczne w regionie, w tym w 2019 r., Kiedy marynarze na pokładzie statku Happiness 1 pod irańską banderą zostali zatrzymani przez władze Arabii Saudyjskiej.

W przypadku Hankuk Chemi, ITF Arab World i Iran Koordynator Sieci Mohamed Arrachedi szybko skontaktował się z oddziałem ITF irańskiego Stowarzyszenia Marynarzy Handlowych (IMMS) i poprosił o pomoc, jaką mogliby udzielić marynarzom.

Po intensywnych wysiłkach IMMS otrzymał pozwolenie od władz morskich Iranu na wizytę na statku i sprawdzenie dobrostanu załogi. W dniu 8 lutego 2021 r. Przedstawiciel IMMS i osoba kontaktowa ITF w Iranie zostali powitani na pokładzie przez załogę w celu przeprowadzenia kontroli kondycji i warunków na statku. Towarzyszyli im agenci z Iranian Port & Maritime Organisation.

(......)

Wkrótce załoga opuściła port i wracała do domu.

Koreański związek FKSU i ITF są niezwykle wdzięczne IMMS za ich okazanie solidarności z załogą MT Hankun Chemi. Związkowcy uważają, że przypadek tego tankowca i jego załogi pokazuje siłę rodziny ITF i naszą zdolność do pomocy ekipie ratunkowej ze wszystkich zakątków świata, dzięki ciągłej pracy takich afiliantów jak IMMS.

Źródło: https://www.itfseafarers.org/en/news/itf-family-secures-tanker-crew-release-iran

R.R.

2021-04-12
Zarówno IMO jak i ITF uznają, iż szczepienia przeciwko covid 19 dla marynarzy mogą skutecznie rozwiązać kryzys panujący w podmianach załóg statków. Tym samym wzywają do priorytetowych szczepień naszej grupy zawodowej. Marynarskie Związki Zawodowe z Polski wielokrotnie wzywały zarówno Ministerstwo Gospodarki Morskiej jak i Premiera o włączenie polskich marynarzy do priorytetowych szczepień. Niestety polska administracja nie uznała, iż polscy marynarze powinny mieć taką możliwość.
2021-04-12
W świetle ostatnio zgłaszanych spraw przez marynarzy do OMK pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z MLC 2006, wszystkich marynarzy, armatorów, pośredników obowiązuje procedura składania i rozwiązywania skarg związanych z zatrudnieniem i pracą na statkach.
2021-04-01
" Czy statek się skurczył? " - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar zarejestrowanym na Fidżi 14 metrów krótszym niż w Kanadzie
2021-03-31
Informujemy, iż Krajowa Sekcja Morska podpisała nowy układ zbiorowy obowiązujący na promach Euroafryki. Główne zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami to między innymi implementacja porozumienia ws. zwiększenia stawek ubezpieczeniowych, usunięcie zapisów ograniczających, w niektórych sytuacjach, wypłatę odszkodowania w wyniku choroby lub wypadku na statku , przyspieszenie wypłat wynagrodzenia o 10 dni, zwiększenie puli dni świątecznych o Zielone Świątki, usunięcie tabeli kar finansowych, dostosowanie procedury składania skarg przez marynarzy do wymogów MLC oraz kilka innych zmian
2021-03-30
Organizacja Marynarzy Kontraktowych przyłączyła się do ponad 750 firm i organizacji wspierających i czynnie działających na rzecz marynarzy w okresie pandemii, terminowych podmian i ułatwień w przemieszczaniu się.
2021-03-26
Australijskie władze morskie zatrzymały dwa statki należące do kontrowersyjnego katarskiego przedsiębiorstwa żeglugowego za poważne naruszenia praw pracowniczych zaledwie kilka tygodni po tym, jak załoga innego statku należącego do Aswan Trading and Contractors została zmuszona do strajku głodowego u wybrzeży Kuwejtu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line