ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
"Czy statek się skurczył?" - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar
2021-04-01
" Czy statek się skurczył? " - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar zarejestrowanym na Fidżi 14 metrów krótszym niż w Kanadzie

Władze Fidżi są wezwane do pilnego zbadania MV Lomaiviti Princess III firmy Goundar w związku z zarzutami o sfałszowaną dokumentację bezpieczeństwa i obawami dotyczącymi bezpieczeństwa pasażerów i pracowników morskich.


Fidżijscy pasażerowie i pracownicy morscy mogą być w niebezpieczeństwie zagrażającym życiu na pokładzie największej floty promowej na Fidżi. Inspektorzy ITF otrzymali informacje wskazujące, że Goundar Shipping Limited mógł zarejestrować MV Lomaiviti Princess III o 14 metrów krótszy i o 2,431 tonażu brutto niższym niż poprzednia rejestracja statku w Kanadzie pod nazwą "MV Queen of Chilliwack'', kiedy Goundar sprowadził statek na Fidżi.

Rozbieżność w dokumentacji oznacza, że prom prawdopodobnie nie został poddany krytycznej konserwacji wymaganej dla statku tej wielkości, ani nie został obsadzony załogą o wymaganych umiejętnościach i doświadczeniu zgodnie z przepisami Fidżi i zasadami międzynarodowymi.

(......)

„Jeśli informacje przekazane ITF są prawidłowe, życie pasażerów i pracowników na tych promach jest poważnie zagrożone. MSAF musi natychmiast zawiesić licencję Goundar Shipping na prowadzenie działalności do czasu przeprowadzenia właściwej oceny bezpieczeństwa ”- powiedział Maguire z ITF.

Więcej: https://www.itfseafarers.org/en/news/did-ship-shrink-red-flags-raised-over-goundar-ship-registered-fiji-14-metres-shorter-canada

R.R.

2021-04-12
Zarówno IMO jak i ITF uznają, iż szczepienia przeciwko covid 19 dla marynarzy mogą skutecznie rozwiązać kryzys panujący w podmianach załóg statków. Tym samym wzywają do priorytetowych szczepień naszej grupy zawodowej. Marynarskie Związki Zawodowe z Polski wielokrotnie wzywały zarówno Ministerstwo Gospodarki Morskiej jak i Premiera o włączenie polskich marynarzy do priorytetowych szczepień. Niestety polska administracja nie uznała, iż polscy marynarze powinny mieć taką możliwość.
2021-04-12
W świetle ostatnio zgłaszanych spraw przez marynarzy do OMK pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z MLC 2006, wszystkich marynarzy, armatorów, pośredników obowiązuje procedura składania i rozwiązywania skarg związanych z zatrudnieniem i pracą na statkach.
2021-04-01
" Czy statek się skurczył? " - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar zarejestrowanym na Fidżi 14 metrów krótszym niż w Kanadzie
2021-03-31
Informujemy, iż Krajowa Sekcja Morska podpisała nowy układ zbiorowy obowiązujący na promach Euroafryki. Główne zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami to między innymi implementacja porozumienia ws. zwiększenia stawek ubezpieczeniowych, usunięcie zapisów ograniczających, w niektórych sytuacjach, wypłatę odszkodowania w wyniku choroby lub wypadku na statku , przyspieszenie wypłat wynagrodzenia o 10 dni, zwiększenie puli dni świątecznych o Zielone Świątki, usunięcie tabeli kar finansowych, dostosowanie procedury składania skarg przez marynarzy do wymogów MLC oraz kilka innych zmian
2021-03-30
Organizacja Marynarzy Kontraktowych przyłączyła się do ponad 750 firm i organizacji wspierających i czynnie działających na rzecz marynarzy w okresie pandemii, terminowych podmian i ułatwień w przemieszczaniu się.
2021-03-26
Australijskie władze morskie zatrzymały dwa statki należące do kontrowersyjnego katarskiego przedsiębiorstwa żeglugowego za poważne naruszenia praw pracowniczych zaledwie kilka tygodni po tym, jak załoga innego statku należącego do Aswan Trading and Contractors została zmuszona do strajku głodowego u wybrzeży Kuwejtu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line