ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Marynarski rynek pracy w latach 2021 - 2026
2021-09-13
Raport BIMCO z 2021 roku zwany inaczej MANPOWER REPORT, zawiera istotne informacje związane z zawodem marynarza i uwzględnia negatywne skutki pandemii COVID. Przekazane zapowiedzi dotyczą 1.89 miliona marynarzy pracujących na blisko 74 000 statków na całym świecie, Zawiera on analizę zapotrzebowania na zasoby ludzkie oraz jego obecne możliwości przez okres kolejnych 5 lat.

Raport jest skierowany w szczególności do armatorów, agencji crewingowych oraz szkolnictwa morskiego aby na czas dostosowały swoje działania, a jego główne wnioski to:

  • od 2015 roku zapotrzebowanie na oficerów wzrosło o 11 %,
  • jeżeli możliwości szkoleniowe i kadrowe pozostaną na obecnym poziomie to do roku 2026 przewiduje się brak 26 000 oficerów na rynku pracy,
  • zapotrzebowanie rynkowe do 2026 roku to blisko 90 000 dodatkowych oficerów,
  • wśród oficerów największe zapotrzebowanie jest na oficerów z działów technicznych poziomu zarządzania,
  • istnieje potrzeba właściwej wiedzy i umiejętności wśród marynarzy w związku z dekarbonizacją w żegludze oraz postępującą digitalizacją,
  • rynek oczekuje zwiększenia udziału kobiet w pracy na morzu. Pomimo, iż od 2015 roku ilość Pań, wykonujących pracę na statkach wzrosła o 48% to nadal jest to zaledwie 1.28% globalnego runku pracy,
  • pandemia spowodowała, iż znaczna liczba marynarzy zrezygnowała z kariery na morzu, co przyczyniło się do tego, iż osoby „wytrwałe” zostają na morzu do późniejszych lat swojego życia.

 

 

T.L.

2021-10-15
PRZEDŁUŻONA WAŻNOŚĆ BONU
2021-10-14
Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają sprzeciw w zniesieniu ograniczeń łańcucha dostaw przez sprzeciwianie się zniesieniu szczepień. Mówią rządom światowe związki transportowe.
2021-10-01
Czas nominować, najodważniejszych marynarzy świata!
2021-10-01
Światowe organizacje i związki drogowe, lotnicze i morskie wezwały dziś szefów światowych rządów zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w tym tygodniu, aby zakończyć ?globalny kryzys humanitarny i łańcuch dostaw?.
2021-09-28
Sprawdziliśmy, iż projekt dotyczący emerytur stażowych obejmuje marynarzy w taki sam sposób jak wszystkich pracowników lądowych. Jeżeli będziemy w stanie wykazać określony staż pracy powiązany z latami składkowymi to nabywamy takich samych uprawnień jak osoby wykonujące pracę w Polsce. Podpisy można zbierać jeszcze przez kilka dni maksymalnie do 06.10.2021
2021-09-27
Zapraszamy do rejestracji na portalu pracy dla marynarzy Sea4You.pl Mamy już ponad 100 zarejestrowanych firm i 7000 marynarzy. Stworzona i utrzymywana przez OMK bezpłatna platforma wymiany ofert z rynku pracy na morzu może być ciekawą alternatywą dla popularnych serwisów internetowych.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line