ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają sprzeciw
2021-10-14
Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają sprzeciw w zniesieniu ograniczeń łańcucha dostaw przez sprzeciwianie się zniesieniu szczepień. Mówią rządom światowe związki transportowe.

Londyn, Berlin, Berno, Bruksela; 14 października 2021 r. Setki związków zawodowych, reprezentujących ponad 12 milionów pracowników transportu ze 118 krajów na całym świecie, napisały list otwarty do rządów, które sprzeciwiają się zniesieniu ograniczeń własności intelektualnej dotyczących szczepionek przeciw Covid, oskarżając je o nasilanie się kryzysów w łańcuchu dostaw i naruszanie „ja ekonomicznego”. -szkoda'.

376 związków, w tym Unite the Union, ver.di i kapers, napisało do przywódców z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii i Komisji Europejskiej, żądając zakończenia sprzeciwu wobec tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek, leczenia i diagnostyki Covid WTO, znane jako „zwolnienie z TRIPS”.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) przekazała list przywódcom przed drugim dniem posiedzenia Rady TRIPS WTO w Genewie.

Stwierdzono, że system zwolnień jest niezbędny do przyspieszenia globalnego wprowadzenia szczepień, bez których MFW ostrzegł, że w ciągu najbliższych pięciu lat z globalnego PKB może zostać "wyjęte" 5,3 biliona dolarów.

Wynika to z tego, że szefowa MFW Kristalina Georgieva powiedziała, że ????najbardziej bezpośrednią przeszkodą w pełnym "uzdrowieniu" jest „wielka przepaść w zakresie szczepień”, a prof. Sarah Gilbert, twórca szczepionek z Oksfordu, ostrzegając, że brak dostępu do szczepionek w biedniejszych krajach grozi powstaniem niebezpiecznych nowych wariantów i że „priorytetem musi być zaszczepienie jak największej liczby osób i jak najszybciej”. Obecnie mniej niż trzy procent ludzi w krajach o niskich dochodach otrzymało pojedynczą dawkę.
(.....)

Więcej: https://www.itfseafarers.org/en/news/uk-germany-switzerland-and-eu-prolonging-supply-chain-misery-opposing-vaccine-waiver-global

R.R.

2022-01-16
Greckie Związki Zawodowe ITF podpisały nowy układ zbiorowy gwarantujący podwyżkę wynagrodzeń dla marynarzy promowych. Droga do porozumienia była ciężka i opatrzona 48 godzinnym strajkiem podczas którego greckie promy objęte układem zbiorowym nie wypłynęły z portu.
2022-01-14
Dla uczczenia tym co nie powrócili.
2022-01-10
Wielu marynarzy napotyka problemy przy odprawie na lotnisku bądź przy rezerwacji biletów powrotnych do kraju ws. wytycznych dotyczących testu PCR. Poniżej zamieszczamy najnowszy link jak i informacje w PDF ze strony internetowej Straży Granicznej.
2021-12-23
Życzymy wszystkim pracującym na morzu i mających chwilę wytchnienia na lądzie spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia
2021-12-21
Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze zapytania i zastrzeżenia ws. przepisów z dnia 15 grudnia lecz informujemy, iż zostały one doprecyzowane dnia 17 grudnia na podstawie kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów. Wyjaśniono sprawy związane z testem diagnostycznym dla osób powracających spoza strefy Schengen.
2021-12-17
Przypominamy o zasadach i związanych z uznawaniem i funkcjonowaniem stref działań piracki oraz innych zagrożeń o charakterze wojennym. Zasada podstawowa to warunki zatrudnienia oraz informacja czy na statku jest układ zbiorowy ITF czy też nie.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line