ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Podstępne praktyki biznesowe skierowane do marynarzy
2024-03-19
Pobieranie od marynarzy opłat za zakwaterowanie podważa prawo międzynarodowe

Podstępne praktyki biznesowe skierowane do marynarzy przyczynią się do rozwoju taniego modelu zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.

Firmy pobierające od marynarzy opłaty za zakwaterowanie na statkach, na których pracują, podważają prawo międzynarodowe i mogą wywołać wyścig w dół w zakresie wynagrodzeń pracowników, powiedział rządowi Wielkiej Brytanii sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF) Stephen Cotton.

Jednostka stowarzyszona z ITF, Krajowy Związek Pracowników Kolei, Maritime i Transportu (RMT), informuje, że Brytyjska Izba Żeglugi i operatorzy w europejskim łańcuchu dostaw morskiej energii wiatrowej bronią praktyki, z której marynarze powinni być zwolnieni.

„Nie wolno zmuszać marynarzy pracujących na statkach do płacenia za własne zakwaterowanie – zmuszać ich do płacenia za pobyt na tych samych statkach, na których pracują” – stwierdził Cotton. „To nie przypomina innych sytuacji, w których pracodawcy mogą zapewnić zakwaterowanie i pobrać za nie opłatę, ale jest to złe, proste i oczywiste”.

Cotton powiedział: „Jest to sprzeczne z duchem prawa międzynarodowego, jest sprzeczne z nową Kartą marynarza rządu brytyjskiego i doprowadzi do wyzysku pracowników migrujących na stanowiskach pracy odebranych obywatelom brytyjskim – w czasie, gdy powinniśmy tworzyć nowe, godziwe miejsc pracy w rosnącej części przemysłu morskiego, takiej jak morska energetyka wiatrowa”.

W swoich listach do ministra żeglugi lorda Gowera i podsekretarza stanu w Departamencie Biznesu i Handlu, posła Kevina Hollinrake'a, Cotton stwierdza, że od czasu skandalu z P&O Ferries związki zawodowe wywierają presję na rząd Wielkiej Brytanii, aby zapewnił, że jego reakcja legislacyjna poprawia standardy w brytyjskim przemyśle żeglugowym.

(.....)


O ITF: Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) jest demokratyczną, kierowaną przez stowarzyszenia federacją związków zawodowych pracowników transportu, uznawaną za wiodącą na świecie władzę transportową. Z pasją walczymy o poprawę życia zawodowego; łącząca związki zawodowe i sieci pracownicze ze 147 krajów w celu zapewnienia swoim członkom praw, równości i sprawiedliwości. Jesteśmy głosem prawie 20 milionów kobiet i mężczyzn, którzy poruszają świat.

Więcej: Link

R.R.

2024-05-20
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf.
2024-05-20
OMK wznowiło publikację "Pierwsza praca na statku" opisującą najważniejsze aspekty związane z umową o pracę, postępowaniem powypadkowym oraz w jaki sposób, co i gdzie należy sprawdzić. Ulotkę można pobrać na naszej stronie internetowej w zakładce "Publikacje do pobrania".
2024-05-13
Miałeś wypadek na statku, nie posiadasz informacji związanej z ubezpieczeniem, masz problemy z uzyskaniem odszkodowania, armator odrzuca roszczenia powypadkowe ? Pamiętaj o OMK.
2024-05-06
System zatrudnienia polskich marynarzy pod banderą DIS przynosi wiele zapytań i niepewności związanych z interpretacją warunków zatrudnienie, szczególnie częścią związaną z zabezpieczeniem społecznym i innymi świadczeniami wynikającymi z przepisów duńskich.
2024-04-30
Po masowych zwolnieniach z pracy marynarzy brytyjskich w P&O i zastąpieniu ich blisko 800 tańszymi pracownikami zatrudnionymi za połowę minimalnej stawki godzinowej na wydłużonych kontraktach, pojawiły się sygnały o wzroście płac i przywróceniu normalnych rotacji 14/14 dni.
2024-04-30
Akcja duńskich dokerów i międzynarodowa solidarność zapewniają lepsze warunki dla marynarzy
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line