ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Komunikat ITF do marynarzy - ws. podmiany załóg
Komunikat ITF do marynarzy - ws. podmiany załóg

Marynarze, wiemy, że ty, twoi bliscy i przyjaciele macie już dość.

Masz prawo wrócić do domu. Podczas gdy wiele krajów powoli zaczęło łagodzić ograniczenia pandemii koronawirusa po 2-3 miesiącach blokady, a teraz ponownie otwierają sklepy i usługi oraz pozwalają ludziom spotkać się z przyjaciółmi i rodzinami, setki tysięcy marynarzy (także Ty) na całym świecie utknęło na pokładzie, nie mogąc zejść na ląd, poszukać pomocy medycznej lub wrócić do domu.

Wielu z was było na pokładzie przez 6-10 miesięcy, a teraz dodatkowe 2-3 miesiące, ponieważ musieliście przedłużyć swoje umowy z powodu ograniczeń w podróży i braku lotów. Pomimo wszelkiego wsparcia ze strony przemysłu żeglugowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych i ich agencji, nadal jesteście traktowani jak obywatele drugiej kategorii.
Jesteście tymi samymi marynarzami, których rządy nazywają „kluczowymi pracownikami” kluczowymi dla globalnego łańcucha dostaw i dostawy niezbędnych materiałów i towarów.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) i nasze związki członkowskie ostrzegły rządy i przemysł, że po dniu, 15 czerwca 2020 r., nie będzie już dłużej możliwe, aby marynarze byli zmuszeni do kontynuowania pracy.

Jeśli zakończyłeś kontrakt, masz prawo do repatriacji. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaniesz na pokładzie jako pasażer.
Konsekwencją może być to, że statek nie będzie w stanie w/płynąć, jeśli obsada załogi będzie niewystarczająca, ale nie jest to problemem marynarzy.

Jesteśmy pewni - jeśli marynarz chce zejść ze statku, wówczas ITF, nasze związki partnerskie i inspektorat ITF zrobią wszystko, co w naszej mocy, aby Wam pomóc. Wiemy, że musicie zejść ze statków, a my pomożemy Wam to zrobić, gdzie to będzie możliwe.

Wykonałeś swoją pracę, wypełniłeś obowiązki i zaakceptowałeś, że na początku nie byłeś w stanie wrócić do domu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 - ale nie więcej. Wystarczy.

2020-08-04
OMK wystąpiła do współpracującej Kancelarii prawno - podatkowej z prośbą o przygotowanie opinii dot. obowiązku opłacania składek przez marynarza na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii.
2020-08-03
Informujemy, iż pomimo wstępnych obiekcji i dyskusji na temat porozumienia dotyczącego przeniesienia obowiązku ubezpieczenia społecznego z Norwegii do Polski dla polskich marynarzy zostało podpisane na pół roku, czyli do końca roku 2020.
2020-07-29
Welcome to the Family - T-shirt OMK, najnowsze logo.
2020-07-29
Wydaje się, że wszyscy zdają sobie sprawę z tej sytuacji: z powodu COVID-19 i ograniczeń w podróżowaniu marynarze na całym świecie mają trudności w zastąpieniu ich przez nowe załogi i repatriacji.
2020-07-29
Jedną z konsekwencji pandemii są trudności w przestrzeganiu, przez niektóre państwa, zobowiązań wobec marynarzy do ułatwiania udzielania im pomocy medycznej na lądzie. Taka sytuacja jest całkowicie nie do zaakceptowania przez ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców).
2020-07-28
Zapraszamy do skorzystania z wypoczynku w ośrodkach DOMS w Jarnołtówku, Spale i Zakopanem. Z bonem zapłacicie o 200 zł mniej za wszystkie usługi świadczone w ww. obiektach, a w szczególności wyżywienie, noclegi oraz strefę relaksu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Bądź na bieżąco
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski) i inne. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń. Zobacz z bliska życie marynarzy.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Składki członkowskie
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line