ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Firmy powinny i mogą podjąć działania
2021-02-16
Aby uratować marynarzy pozostawionych poza Chinami.

Załoga MV Christine Oldendorff jest "zakotwiczona" w Caofeidian w zatoce Bohai niedaleko Pekinu od 26 sierpnia 2020 r. Od ośmiu miesięcy jest na pokładzie, przez ponad 18 miesięcy: desperacko chcą wrócić do domu, do swoich rodzin.

"Jest drogie, ale należy to zrobić" - takie jest przesłanie od globalnego organu związkowego dla marynarzy. ITF wzywa firmy żeglugowe do zapłacenia milionów dolarów wymaganych do zdjęcia marynarzy ze statków, które pozostają uwięzione u wybrzeży Chin z powodu australijskiego nieformalnego zakazu eksportu.

„MSC utorowało drogę, płacąc czarterującym i właścicielom ładunków niezbędne koszty i kary, aby zmustrować załogę ich statku, .... - powiedział International Prezydent Federacji Pracowników Transportu (ITF) Paddy Crumlin.

(......)

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, słysząc doniesienia, że ??w niektórych przypadkach lokalne władze chińskie blokowały marynarzom dostęp do lekarzy, w tym pilnie potrzebnych hospitalizacji” - powiedział Crumlin.

Uważa się, że ponad 60 statków nadal nie jest w stanie rozładować swoich australijskich ładunków, takich jak węgiel, i dokonać bardzo potrzebnych zmian załogi marynarzy. Coraz większa liczba marynarzy przebywa na statkach dłużej niż rok, a niektórzy nawet od 20 miesięcy. Od trzech do sześciu miesięcy tego czasu spędził czekając u wybrzeży Chin.

Więcej czytaj na: https://www.itfseafarers.org/en/news/companies-can-step-save-seafarers-stranded-china

R.R.

2021-04-12
Zarówno IMO jak i ITF uznają, iż szczepienia przeciwko covid 19 dla marynarzy mogą skutecznie rozwiązać kryzys panujący w podmianach załóg statków. Tym samym wzywają do priorytetowych szczepień naszej grupy zawodowej. Marynarskie Związki Zawodowe z Polski wielokrotnie wzywały zarówno Ministerstwo Gospodarki Morskiej jak i Premiera o włączenie polskich marynarzy do priorytetowych szczepień. Niestety polska administracja nie uznała, iż polscy marynarze powinny mieć taką możliwość.
2021-04-12
W świetle ostatnio zgłaszanych spraw przez marynarzy do OMK pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z MLC 2006, wszystkich marynarzy, armatorów, pośredników obowiązuje procedura składania i rozwiązywania skarg związanych z zatrudnieniem i pracą na statkach.
2021-04-01
" Czy statek się skurczył? " - Czerwone flagi podniesione nad statkiem Goundar zarejestrowanym na Fidżi 14 metrów krótszym niż w Kanadzie
2021-03-31
Informujemy, iż Krajowa Sekcja Morska podpisała nowy układ zbiorowy obowiązujący na promach Euroafryki. Główne zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami to między innymi implementacja porozumienia ws. zwiększenia stawek ubezpieczeniowych, usunięcie zapisów ograniczających, w niektórych sytuacjach, wypłatę odszkodowania w wyniku choroby lub wypadku na statku , przyspieszenie wypłat wynagrodzenia o 10 dni, zwiększenie puli dni świątecznych o Zielone Świątki, usunięcie tabeli kar finansowych, dostosowanie procedury składania skarg przez marynarzy do wymogów MLC oraz kilka innych zmian
2021-03-30
Organizacja Marynarzy Kontraktowych przyłączyła się do ponad 750 firm i organizacji wspierających i czynnie działających na rzecz marynarzy w okresie pandemii, terminowych podmian i ułatwień w przemieszczaniu się.
2021-03-26
Australijskie władze morskie zatrzymały dwa statki należące do kontrowersyjnego katarskiego przedsiębiorstwa żeglugowego za poważne naruszenia praw pracowniczych zaledwie kilka tygodni po tym, jak załoga innego statku należącego do Aswan Trading and Contractors została zmuszona do strajku głodowego u wybrzeży Kuwejtu.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line