ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Problemy z podmianą, złe warunki lub traktowanie na statku
2021-04-12
W świetle ostatnio zgłaszanych spraw przez marynarzy do OMK pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z MLC 2006, wszystkich marynarzy, armatorów, pośredników obowiązuje procedura składania i rozwiązywania skarg związanych z zatrudnieniem i pracą na statkach.

Zdajemy sobie sprawę, iż marynarze są w różnych sytuacjach. Niektórzy są związani z obecnymi armatorami przez wiele lat i tym samym rozwiązywanie wszelkich problemów zapewne nie wymaga używania oficjalnych form co jest pozytywnym aspektem.
Natomiast w przypadkach gdy nie jesteśmy pewni reakcji pracodawcy, armatora, pośrednika, a zależy nam na rozwiązaniu problemu to należy postępować zgodnie z przyjętą procedurą. Nie trzeba koniecznie pisać w tytule, iż jest to skarga zgodnie z MLC…. Wystarczy, iż zostanie zachowany tryb korespondencji przewidziany w oficjalnej procedurze.


Kilka przydatnych informacji poniżej:

  • użycie oficjalnej drogi składania skarg zabezpiecza nas (przy odpowiednim użyciu jak i prowadzeniu sprawy) przed zwolnieniem z pracy,
  • procedura obowiązuje wszystkich zarówno marynarza jak i pracodawcę, armatora, pośrednika,
  • każdy tj. armator, pracodawca, pośrednik ma odrębną procedurę składania i rozwiązywania skarg.  Należy dobrze wybrać do kogo mamy pretensje i kto jest zaangażowany w sprawę,
  • procedura składania skarg powinna być dołączona do kontraktu oraz być ogólnie dostępna na statku,
  • jeżeli nie użyjemy oficjalnej drogi to możemy być „wodzeni za nos” i przekonywani, iż są podejmowane działania w naszej sprawie gdzie rzeczywistość jest zupełnie odmienna,


Masz pytania lub oczekujesz porady – OMK jest otwarte na pomoc, doradztwo , prowadzenie spraw dla marynarzy należących do OMK.  Nawet jeżeli nie zamierzasz użyć oficjalnej drogi to usilnie zalecamy posiadanie wiedzy gdzie szukać takiej procedury oraz co jest w niej zawarte. Przypominany, iż OMK dysponuje telefonem czynnym 24/7 pod którym marynarze z OMK mogą oczekiwać pomocy w awaryjnych sytuacjach.

T.L.

2021-05-10
Armatorzy i przedstawiciele marynarzy zwrócili się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o powołanie międzyagencyjnej grupy zadaniowej, która zbada wdrożenie i praktyczne stosowanie Konwencji MLC 2006 podczas pandemii, w tym jej wpływ na podstawowe prawa marynarzy i branżę żeglugową.
2021-05-07
Koniec z wymówkami dla globalnych marek jako nowego narzędzia uruchomionego w walce z kryzysem związanym ze zmianami załóg
2021-05-04
Informujemy, iż dnia 30.04 otrzymaliśmy informację z Departamentu Edukacji Morskiej o zmianie rozporządzenia Rady Ministrów w dniu 29.04, które obecnie przewiduje możliwość organizowania egzaminów na operatora GOC GMDSS podczas pandemii. W związku z powyższym przewidujemy, iż kolejne egzaminy odbędą się według ustalonego planu.
2021-05-01
Niniejszym zamieszczamy link do nowej publikacji OMK skierowanej do marynarzy rozpoczynających pracę na morzu. Mocno polecamy zapoznanie się ze streszczeniem najważniejszych zagadnień. Przedstawione informacje dotyczą kontraktów, warunków zatrudnienia, podatków, ubezpieczeń itp.
2021-04-27
Marynarz Mohammad Aisha wraca do domu dzięki ITF, kończąc cztero letni pobyt na opuszczonym statku.
2021-04-27
Informujemy, iż ze względu na trwającą pandemię, kolejny raz zostały odwołane egzaminy na operatora GMDSS. Egzaminy GOC nie są już tak istotne dla osób posiadających dyplom i regularnie pracujących na morzu, ponieważ można je odnowić na podstawie praktyki pływania. Niestety brak możliwości przystąpienia do egzaminu ma zasadnicze znaczenie dla osób ubiegających się o pierwszy dyplom oficerski.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line