ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Dane dotyczące porzucania marynarzy w 2023 r., stanowią powód do niepokoju
2024-01-22
ITF opublikowała dane dotyczące liczby statków porzuconych w 2023 r.

19 stycznia 2024 r., Londyn – Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) opublikowała swoje dane dotyczące liczby statków porzuconych w 2023 r., które wskazują na niepokojący wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Łącznie zgłoszono 132 porzucenia, czyli o 13 więcej niż w 2022 r. – wzrost o 10,92%. Zdecydowana większość tych raportów (129) została sporządzona przez ITF.

Zgodnie z Konwencją o pracy na morzu z 2006 r. („MLC”), uznaje się, że zostałeś porzucony, jeśli armator nie pokryje kosztów repatriacji marynarza; lub pozostawił je bez niezbędnej konserwacji i wsparcia; lub w inny sposób jednostronnie zerwał z nimi więzi, w tym nie wypłacił marynarzom umownego wynagrodzenia przez okres co najmniej dwóch miesięcy.

Kluczowe ustalenia wykazały:
     Zaległe wynagrodzenia w 129 zgłoszonych przez ITF przypadkach przekraczają 12,1 miliona dolarów.
     1676 marynarzy skontaktowało się z ITF z opuszczonych statków.
     Najczęściej porzucani byli marynarze indyjscy – ponad 400 przypadków.

Do tej pory ITF otrzymało zaległe wynagrodzenia o wartości ponad 10,9 miliona dolarów od 60 z tych statków. Ostateczna kwota przekroczy 12,1 miliona dolarów, ponieważ rozstrzygnięcie spraw zajmie trochę czasu i zgłoszą się inni marynarze, co zwiększy kwotę wynagrodzeń podlegających zwrotowi.
(.....)

O ITF:
Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) jest demokratyczną, kierowaną przez stowarzyszenia federacją, uznawaną za wiodącą na świecie władzę transportową. Z pasją walczymy o poprawę życia zawodowego; łącząca związki zawodowe ze 147 krajów w celu zapewnienia swoim członkom praw, równości i sprawiedliwości. Jesteśmy głosem prawie 20 milionów kobiet i mężczyzn pracujących w branży transportowej na całym świecie.

Więcej: Link

R.R.

2024-04-22
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf.
2024-03-27
udanych spotkań w gronie najbliższych, wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym
2024-03-26
Morze Czerwone i Zatoka Adeńska
2024-03-19
Pobieranie od marynarzy opłat za zakwaterowanie podważa prawo międzynarodowe
2024-03-12
Żadna możliwość dostawy, nie jest warte utraty życia marynarzy.
2024-03-01
W odpowiedzi na liczne zapytania marynarzy z OMK, czy do ubezpieczenia zdrowotnego w rozszerzonej przynależności do OMK/ITF Premium może przystąpić rodzina marynarza, informujemy, żę od 06/2023 r.rozszerzyliśmy ubezpieczenie zdrowotne o członków rodziny ( małżonka / partnerów , dzieci )
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line